Z nabídky:

Úschovna kol

Parkoviště

Vinný sklípek

Internet - WiFi

Počítač

Vyjíždky na koních

Vyhlídkové lety

Koupání

Masáže

Cyklisté a cyklotrasy

Dětská hřiště

Fotbalové hřiště

Hřiště na volejbal

Dětské ceny a slevy

Domácí mazlíčci vítáni


Možnosti:

Kuželky

Pálení čarodějnic

Znojemské vinobraní

Retzské vinobraní

Znovin cup

Burčákfest

Znojemský hrozen

Kürbisfest

Pivní slavnosti

Okurkobraní

Putování po vinicích

Vycházky do NP

Termální lázně Laa

Výlety a zajímavosti

Turistický vláček


Ubytování - Unterkunft Retz a vinobraní v Retzu

Vinobraní v rakouském Retzu

Pro hosty penzionu, kteří nemají chuť prodírat se německými texty jsme připravili pár základních informací o retzských sklepích. Jistě vás zaujmou a pomohou vám až na svých kolech vyrazíte z našeho rodinného hotelu na cesty po okolí.

Město Retz bylo založeno na konci 13. stol na křižovatce dvou středověkých obchodních cest a roku 1425 bylo husity zcela vypáleno.

Zprávy z historie hovoří o tom, že husité podkopal jižní městské hradby a tak dobyli město. Obyvatelé Retzu a okolí byli vinaři a tak využili těchto husitských podkopů na uskladnění vína.. Zjistili, že víno zrající ve stabilní teplotě tohoto podzemí je vynikající kvality, což jim pomohlo prosadit se v okolních zemích.

Rakouské město Retz
má písečné podloží z křemenného písku, utvořené před miliony let z usazenin, které ukládalo na svém dně tehdejší moře. Tento písek je tak jemný a vhodný pro stavebnictví, že jej začali těžit. Tak vzikaly sklepy jak v Retzu, tak v širokém okolí. Sklepy dosahují hloubky až 20 metrů.

Mnohé ze sklepů byly, a to zejména v 19. a 20. století obestavěno z cihel, ale to v žádném případě z důvodu pevnosti, ale pouze pro vhled.  Mnohé ze sklepů pod městem jsou stále v původním stavu jako před staletími vykopány v písku.

Během druhé světové války  chtěla německá armáda využíttyto obrovské sklepy pro výrobu leteckých dílů ubytování dělníků.

Vzhledem k tomu, že vlhkost vzduchu zde dosahuje cca 87%  a konstantní teplota kolem je tu 8 ° C, byl tento projekt zastaven.

Ukazuje se, že sklepy byly často spojeny, nebo jsou tak blízko do sousedních sklepů, že v případě nebezpečí je obyvatelé domů využívali k úniku. Postupně se s rozvojem vinařství ukázala potřeba rozšiřování podzemních prostor a tak vznikala druhá a třetí patra. Sklepy byly z důvodu svého rozvoje důmyslně odvětrávány. Bylo to nezbytné, protože některé dosahovaly délky i 460 m.

Město Retz se svými sklepy a mnoha dalšími zajímavostmi se nachází pouze 6 km. od Havraníků, kde se můžete ubytovat v penzionu Ham-ham National park

Kontakt:

Petr Dušejovský, Krapkova 2, 671 81 Znojmo, IČ: 665 41 590
Tel.: +420 608 618 575, e-mail: pension@ham-ham.cz
Číslo účtu: 2600660765/ 2010