Ubytování Znojmo Unterkunft Znaim Accommodation Znojmo Zakwaterovanie Znojmo

Akce


Znojemské vinobraní se bude konat 9.-11.9.2022.

Retzské vinobraní (Retzer Weinlesefest) je plánováno na 23.-25.9.2022.

Znojemský Burčákfest je naplánován na 3.10.2022.


Fotogalerie

Ubytování
Ubytování Znojmo-Havraníky
Okolí
Okolí penzionu
Fauna a flóra
Fauna a flóra

Informace k ubytování

Ubytování pro invalidy a  vozíčkáře

Pokyny pro ubytování v  penzionu

Úschovna kol pro ubytované

Parkoviště penzionu

Vinný sklípek Havraníky

WiFi a PC pro ubytované

Dětské ceny a  slevy v  penzionu

Domácí mazlíčci vítáni

Ubytování pro pracovní skupiny


Ubytování v Retzu (Unterkunft in Retz)

Znak Retzu

Pro hosty penzionu, kteří nemají chuť prodírat se německými texty, jsme připravili pár základních informací o retzských sklepích. Jistě Vás zaujmou a pomohou Vám, až na kolech, pěšky či autem vyrazíte z našeho rodinného penzionu na cesty po okolí, např. na Retzer Winlesefest.

Vinobraní v rakouském Retzu

Město Retz bylo založeno na konci 13. stol. na křižovatce dvou středověkých obchodních cest a roku 1425 bylo husity zcela vypáleno.

Zprávy z historie hovoří o tom, že husité podkopal jižní městské hradby a tak dobyli město. Obyvatelé Retzu a okolí byli vinaři, a tak využili těchto husitských podkopů na uskladnění vína. Zjistili, že víno zrající ve stabilní teplotě tohoto podzemí, je vynikající kvality, což jim pomohlo prosadit se v okolních zemích.

Retz má písečné podloží z křemenného písku, utvořené před miliony let z usazenin, které ukládalo na svém dně tehdejší moře. Tento písek je tak jemný a vhodný pro stavebnictví, že jej začali těžit. Tak vzikaly sklepy jak v Retzu, tak v širokém okolí. Sklepy dosahují hloubky až 20 metrů.

Mnohé ze sklepů byly, a to zejména v 19. a 20. století obestavěno z cihel, ale to v žádném případě z důvodu pevnosti, ale pouze pro vhled.   Mnohé ze sklepů pod městem jsou stále v původním stavu, jako když byly před staletími vykopány v písku.

Během druhé světové války chtěla německá armáda využít tyto obrovské sklepy pro výrobu leteckých dílů a ubytování dělníků. Vzhledem k tomu, že vlhkost vzduchu zde dosahuje cca 87 % a konstantní teplota kolem je tu 8° C, byl tento projekt zastaven.

Ukazuje se, že sklepy byly často spojeny, nebo jsou tak blízko do sousedních sklepů, že v případě nebezpečí je obyvatelé domů využívali k úniku. Postupně se s rozvojem vinařství ukázala potřeba rozšiřování podzemních prostor, a tak vznikala druhá a třetí patra. Sklepy byly z důvodu svého rozvoje důmyslně odvětrávány. Bylo to nezbytné, protože některé dosahovaly délky i 460 m.

Město Retz se svými sklepy a mnoha dalšími zajímavostmi se nachází pouze 6 km od Havraníků, kde se můžete ubytovat v penzionu Ham-Ham National Park.

Retz

Kontakt:

Petr Dušejovský, Krapkova 2, 671 81 Znojmo, IČ: 665 41 590
Tel.: +420 608 618 575, e-mail: pension@ham-ham.cz
Číslo účtu: 2602519650/2010