Pokud máte zájem navštívit toto zajímavé místo na pomezí Čech a Moravy, doporučujeme Vám ubytování v penzionu Ham-Ham National Park Znojmo - Havraníky, které Vám poskytne velmi pěkné ubytování za nízkou cenu. Telč je zajímavým cílem pro Váš celodenní výlet, stejně jako mnoho dalších lokalit jižní Moravy a Rakouska, které jsou z našeho penzionu snadno dostupné.
Údajně byla Telč založena moravským knížetem Ottou II. na památku jeho vítězství nad českým knížetem Břetislavem r. 1099. Historicky doložená je však až zpráva o zeměpanském dvorci, sídle královského správce. Tento dvorec Telč vyplatil Karel IV. ze zástavy asi r. 1335 a později jej směnil za pohraniční hrad Bánov s Jindřichem z Hradce. Rod pánů z Hradce pak založil novou Telč. Rozvíjející se město, obdařené Karlem IV. právem hrdelním a výročními trhy, trpělo v dalším čase požáry a později husitskými bouřemi. Podle městské kroniky založené r. 1359 byla Telč dobyta v roce 1423 husitským vojskem.
V polovině 16. století se ujímá telčského panství Zachariáš z Hradce a nastává doba nebývalého rozkvětu pro hrad i město.
Za panování Slavatů je město poznamenáno třicetiletou válkou. Telč i celý kraj trpí pod švédskými vojsky. Město bylo Švédy r. 1645 i krátce obsazeno a vyrabováno. Další vlastník, Hraběnka z Meggau, povolala do Telče jezuity, dala pro ně postavit kolej přímo proti zámku. V té době je založeno i jezuitské latinské gymnázium, lékárna a meteorologická stanice.
18. století je poznamenáno vrchnostenským útiskem, poté však nastává vzestup měšťanského stavu a majetnější měšťané krášlí město kašnami, mariánským sloupem, sochami a kaplemi. V druhé polovině století přicházejí jozefínské změny; 1773 je zrušen jezuitský řád.
Počátek 19. století je ve znamení industrializace. V bývalém Slavatovském dvoře vzniká Langova továrna na sukna, která měla až 600 zaměstnanců. Druhá půle 19. století přinesla posun v národním uvědomění. Telč hrála významnou roli v celém jihozápadním moravském regionu. 1898 byla postavena železnice z Kostelce do Telče a jejím propojením přes Slavonice do rakouské Švarcenavy skončila i komunikační izolace. Rozproudil se nový kulturní i hospodářský život. Telč se začala rozvíjet a rostla, avšak podržela si tvář dávno zašlých časů. Právě historická zachovalost je důvodem, proč bylo jádro města zapsáno v r. 1992 na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Petr Dušejovský, Krapkova 2, 671 81 Znojmo, IČ: 665 41 590
Tel.: +420 608 618 575, e-mail: pension@ham-ham.cz
Číslo účtu: 2602519650/2010